Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1    3  4
Autori: Subjekti: Poezi pėr dėshmorėt e kombit

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 14-10-2009 nė 10:07
Poezi pėr dėshmorėt e kombit

ZEMRA E UCK-se
(Lefter Bicajt-Telit)*

Kur Maqedonia ra ne qark,
Kur Haraeina mori hak!
Nga Berati i Shqiperise,
Vjen pishtar i lirise.

Grykes tanksit i rrin ne balle!
Lufton trimi dhe qendron i gjalle!
Me tmerr e panik ike ushtria e Maqedonise,
S'ka pa ende rrufe te lirise!

Vee se hudhet te gryka e topit!
Ky sternip i Mic sokolit
Dhe s'perkulet me hapin e mizorise,
Teli** vete, drangua i shqiptarise.

Hareine moj, tek ti kala!
Lefter Bicaj, deshmor ku rae
Gazi Babe moj, a e pa;
Lefter Bicaj deshmor si rae

Rreze bukur rreze zjarr,
Te tille burre pse ne varr!
Mori plumbin e tradhetise,
Nuk ka vdekur jo, trungu i ushtrise.

O vella o krushk i gjalle,
O deshmor i kombit Shqiptar.
I dhe zjarr zemres se Ilirise,
Flake e pashuar, drite e lirise.

KOSOVĖS IA UROI LIRINĖ

(Adem Hotit)

Zemra flakė i digjej
Tu ndihmonte ushtarėve tė lirisė
Por edhe fėmijėt donin kujdes
Me te u vra edhe Armendi nė lule tė rinisė.

Ra nė Qafė tė Kaqanollit
Nga njė granatė,bashkė me djalin e tij
Por edhe ne ēastet e fundit
Lirinė Kosovės ia uroi ai.

Arbnori babin shumė e kėrkuar
Por ai tash e ka kuptuar
Se ai bashkė me yjet tjerė
Nė qiellin e Kosovės jeton.[Modifiko 27.09.2006 nga Enkelejdaa]

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 14-10-2009 nė 10:08
QĖNDRON NĖ TABE NĖ LAPIDARĖ


Kur nė Cdo ane luftohej pėr Liri
Mori pushkėn e babit, Isaku
Dhe u bashkua te Tabet
Me ushtarėt e lirisė.

Nuk u hamend Tarif
Dhe Investitionsschutza nuk iu tremb
Bashkė mir Shoket e UĒK-sė
Armikut kėtu si la vend.

Betejė pas beteje ai luftoi
Nė njė pritė, ra nė Varnidoll
Kurse tash bashkė mir Shoket tjerė
Qėndron nė Tabe nė Lapidar.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 14-10-2009 nė 10:08
T R I M I
Nė njė dite shkova Marec,
Nė tė madh mal gegessen,
Me e pa Vendin ku luftuan trimat,
Vellai im ku ra?!
Pyeta Malin, pyeta lisat --
A e keni pa?

Mu afrua njė Shpend Mareci --
Mallėngjyeshėm mė tha:
"E kam njė njohtė Major Trimin --
Muharrem Ibrahimin,
Ish fisnik zemėrluan,
Ich thoshin "Bajram"!
Ich madh ėshtė Mareci,
Ich madh je edhe Ti,
Gjaku Yt, u befte dritė,
Dritė pėr Liri!

E Kalova tere Marecin,
Gjithe Atje mė Degen:
"Shumė TRIMA kėtu kane ra,
Por gjithmonė tun t 'Jene gjallė! "

Pyeta Malin, pyeta lisat
A e kane pa vėllain tim?
Mu bė sikur mali foli
E m 'tha me krenari:
"E kem njohtė njė Major Trimin --
Muharrem Ibrahimin,
Ish fisnik zemėrluan,
Lum qė Kosova e ka!
Ich madh ėshtė Mareci,
Tė mėdhenj t 'gjithe Ju jeni,
Gjaku i Juaj u befte dritė,
Dritė pėr Liri!

Autor, Demir KRASNIQI

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 14-10-2009 nė 10:09


D ė sh m o r ė v e

Dėshmorėt janė legjenda
prore dritė rrezatojnė,
Ata kurrė nuk vdesin
n'pėrjetėsi kalojnė

Dėshmorėt kanė njė datė
e tjera jo s'egzistojnė
Ajo shenon ditėlindjen
me krenari i kujtojmė

Dėshmorėt kanė vetėm njė emėr
Ata kanė vetėm njė kryefjalė
Liri, Diell qė rrezon dritė
Ata janė tė gjallė

Dėshmorėt janė me ne gjithkah
Ata njė titull kanė marrė
legjenda pėt t'mbetur
shekujve me radhė

Nė pėrjetėsi kalojnė
Ata janė tė gjallė
me krenari i
kujtojmė
shekuj
me
radhė.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:09


T A N U S H E S

Porsa syrin e ka ēel Pranvera,
mbi Tanush mor po vin retė e zeza,
dora sllave po prin e po vret
faren me na e tret
Jo qe besa thret Likova
se ka burra Kumanova
mbaje fort Tanush bajrakun
bashke kem me marre hakun
se Shqiponjat i kam nis
me tri shkronja jane qendis
jane betue prej perendise
gjake me i fale lirise!
C'ke Mateē more o qe te tundet dheu
se i ka ne kambe more trimat Skenderbeu
ne Haracine, Hotell e Llojane
luftojne dhambe per dhambe
Orizare ti moj Zemra e Shqipes
mbajahu krismat trimave te Vaksinces
Hej Sllupcan mor
shtatin me shume plage
tane Likova ashte ne flake
Jo nuk shbahet dot Likova
Priti djemt qe i qon Kosova
mbaje fort Tanush bajrakun
bashke kem me marre hakun!

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:09


S U L M I

Ta shemba shkja kufinė
qė ngrite ti nė vendin tim
e pėrmbi varr tė babės tim.
Ta shemba, ta dogja:
me zjarrin e shpirtit
tė vujtjes dhe tė urrejtjes.
Me zemėrim, me vrull tė math
e bubullimė qe s'ka mbarim.
Sa vjet ti me ēave
mė ndave, mė vrave!
Armik-lugat! Armik-xhelat!
Ti bėre azape, s'tu tremba.
Ti ngrite kufire me gjemba,
fortesa ti ngrite,
t'i shemba!

Tani!
Tani!
Atje ku ti o Mal i Zi
ngite kufi qė ndanin,
e ēanin vėllazėri:
Hej! Sot, shkon
e valon,
parmenda!

Ti bėra tė gjitha rrėmujė
dhe ty gjyrma t'u duk si nė ujė.Ta shemba armik kufirin
derė burgu,
dhč ėshtė tani si ish!
si do tė jetė
pėrjetė Lėndinė!

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:09


N D E R T I M I

I bie arės mespermes
e gjer nė bres, e pėrmbi bres
humbas me gas nė grurin tim,
tė Dheut tim, te babės tim,
tė birit tim, sot e pėrjetė,
jetė pas jete!
Dhe ndje qysh flet, me zė tė qetė
im`Atė vetė nga balta posht
Ta mbroni Dhenė ku eshtrat kam
ku hi e tokė e pluhur jam...
Ta mbroni Dhenė qe e ushqe
dhe sot si dje me kurmin tim...
Ta mbroni Dhenė,
me zjarr ta mbroni,
me gjak ta mbroni.
Tė derdhni gjakun
me grushte plot
po kurrė lot,
as sot, as mot!...
Se loti ėshtė robėrģ,
Gjaku Liri!

Dhe Babėn tim kur e kujtoj
Tė pashė tė vrarė, or Baba,
e pa qefin si pėr hata,
rreth e pėrqark me xhandėrma,
desha tė qaj e s'qava dot,
e tė bėrtas, s' bėrtita dot,
pa asnjė lot, pa asnjė lot.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:09


QĖNDRIMI


Tani! Tani!
Unė jam gati te vdes qė sot
se rroj pėrmot, mbytyr me gjak
po jo me lot, pėr kėtė Dhč
qė e kam si fč e pėrmbi fč.
E kam Vatan! E kam Atdhe!
Hej! po buēas me zė kabą
sa tė dėgjohet nė qiell lą
sa tė dėgjojė funt e krej
kush gjak shqiptari ka nė dej.
Shaban vėlla!
Destan baba!
Hej! Komb i lirė kosovar,
ti komb shqiptar, ti Zot krenar
ti djalėri, ti pleqėrģ bėju gati!
Bėju gati pėr vrull tė rģ;
ta djegėsh botėn ta bėsh hģ
pėr Lirģ, Pėr Shqipėri!
Tani, tani
Oj Serbi ja unė ja ti!
Po unė jo ti,
se jam kėtu kur s'kish njeri
dhe as kufi as fqinjėrģ...
Unė jam kėtu kur Mali i Zi
me Shumadi me Dallmati
sa mban e gjitha Shqeherģ ish ILIRI!
Kur nga njė det nė tjatrin det isha Zot vetė.
Se jam kėtu nga moti kur vetė zoti
e bėri fushėn fushė e malin mal!
Unė jam kėtu e do tė jem denbabaden
sa mali tė bėhet hģ e hiri mal pėrsėrģ.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:10


RRUGA E MBARE JU QOFTE

nene lokja percjell femine
niset ne shkrepat e malesise
motra e dashur percjell vllaznine
te nisur ne rrugen e liriseRruga e mbare te qofte biri im
shko sherbej shqiptarise
shko krenar birri nenes TRIM
e na sjell ne voter zjarrin e LIRISE.rruge e mbare vllau i motres
qofshe i bekuar me jete e mote
hallall te qofte pragu i votres
gjaku yt shqiptar mos te shkofte kot.mos kurseni piken e gjakut
tregoni shkaut se jeni trimat e lirise
mos harroni amanetin e plakut
"mos ja leni shkaut token e shqiptarise"

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:11


Udha e mbare, Trim!

TE PESĖVE*

Nisu Trim,
capit drejt agut te pergjakur
atje plumbat
shkruajne germa lirie
atje, plumbat grisin heshtjen
vrapo si i ri-si veriu
lufto si plaku.
Trimi im,
perpara ke jeten...ke vdekjen.

Nisu Trim,
drejt lavdise se heshtur
drejt te embelit-hidherakut
a-t-dh-e-u-t.
Ku armet renkojne shqip
ku buzet vjellin hekur
nisu Trim
se nata kemben e theu.

Nisu Trim!
shtij nje pushke edhe per mua,
melcine e nates
copetoje me maje te bajonetes,
flake vdekjen nga supet tane
femijet
jetimet
ne syte e tu te lexojne
himnet e jetes.

Nisu Trim!
buzethare...se shteren burimet
se u dogj u be shkrumb
gruri ne are
se nenat, nenat
nuk flene gjithe naten nga renkimet
per djemte e tyre te vrare...
Nisu Trim
ti je i fundit...
se une,
nuk kam per te te qare

Shko Trimi im!
Te qofte udha e mbare...

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:13


BIJTE E SHQIPES


dite MARSI
mbi trojet tona ndricoi drita
drita e LIRISE.
drite,populli qe moti e priste
ishte drita e lirise.
humnere qe me shekuj ishim
humnera qe drite nuk kishim
humnere qe e quanim roberi
dite MARSI,na ndriti rrezja
rrezja qe u quajte LIRI.
linden shqipet e malit
linden ne shkrepat e sharrit
linden bijte e lirise
linden trimat e shqiptarise.
UCK u gezoft ky emer
cdo shqiptare te mba ne zemer
me jete qofshi trimat e shqiptarise
u bekofte zoti me jete e mot
e gezofshi flamurin e lirise
plumbi i juaj per shkaun
u befte vaj e lot.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:15


D e s h m o r e v e


Gjaku eshte e vetmja metafore e kuqe,
qe vdekjes i jep kuptim, perjetesise rrenje.
Mbi imazhin e sakatosur te atdheut, Kosoves sime,
Aty ku gjemon toka, aty ku derdhet gjaku,
Aty do vije liria, keshtu thoshte bace Metush Krasniqi – Plaku.

Ne oda burrash eshte pjekur burreria,
n’oda burrash tingllonte dhe digjej teli i lahutes
Tingllonte me ma te lartin ze sharkia e eiftelia.
Jane percjellur kenget e burrave qe kishin trimeri
Aty n’oda burrash u lidhe besa per vdekje a liri.

Kosove trime, je kala nder shekuj,
mbi te gjitha simbol i qendreses,
Nder stuhi e shterngata qendrove e hekurt
Kosova ime, ishe, je e mbetesh e pushkes dhe e beses.

Kosova.... din ta emoj gjakun e deshmoreve,
gjakun qe din ta urren roberine,
Kur derdhet per toke te Kosoves dhe e sjell lirine.

Varg-varg rrjedh gjaku te pragu i pergjakur
Populli im shqiptare per liri i perflakur.
E hekurt UeK-ja, radhitet ne male,
xhamadan per deke dhe bene ftese
Leshohet kushtrimi e lidhet besa-bese.


Ka shume burra te ktij dheu e shume burra te fisit
Ka sternipa t’Skenderbeut, e nipa te Metush Krasniqit.
Ka Adem, Hamez e Shaban Jashara
Qe lirine tende Kosove,
shohin vetem me pushke perpara.
Ise Kastrati, Avdi Xhaqku e Rexhep Mala,
Nuhi Berisha e Kadri Zeka lum per ju bejne nanat,
Selver e Emin Kryeziu mee Besnik Marocen si luan
Rrahim Beqiri, Musli Imeri u flijuan per vatan.

Kush na e zbukuroj me t’madhe Dardanen,
Kush qendron ne k’te lapidare
Sabri e Driton Krivaqa dy djeme te nje nane,
Agush Isufi me rrespekt aty u qendron pran.

Dardane , qerdhe e madhe trimash perhere,
Musli Ymeri e Besnik Maroca me plot ndere
Luftuan e rane deshmore per tmos vdekur kurrrrrr
Kurr nuk ju harrojme , ju kem ne flamur.

.....Ku krisi pushka e te pareve, ne Prekaz,
pikrisht ne kulle te Jashareve,
Aty dridhej toka deri sa i madh e i vogel luftonte
Aty Legjendari Adem Jashari lufte po bente.
Nga kulla e Jashareve ne Drenice,
Liria rruge te mbare ka nise.
Nga kjo beteje ne front lufte,
u mbush Kosova plot lulekuqe.

...e kam pa me syte e mij o vllezer, o shoke ,
fluturimin e pavdekshem sy shqiponje
ndonese kishte plage ne koke,
Muharrem Fejza i thone.

Por....e shihja edhe ne enderr kur flija,
me plage ne gjoks kah ecte Haki Efendija.

Por qe kurr s’pranoj ligjet serbo-sllave,
e lart iu ndegju zeri, besa e FJALA
Me paraftyrohet para syve i madhi Rexhep Mala.
Kushtrim leshon sikur rrufeja qe pret
Kadri Zeka me shoke t’idealit te vet.

Nga mergimi po vie me vrap ,ishte Avdi Xhaqku
Krenari qe per Kosove deshmore ra,
s’ju dhimt fare gjaku.

Nje amanet, qe Heronjet lan, nuk mundem dot pa ua thane:
Kur vritet nje ushtar lirie nga Hogoshti, fjala bie,
Ju mos qani, mos vajtoni,
por me zerin me te larte deri ne qiell kendoni.
Dhe mos thuani se u vra, Komandanti ISA.

Po te vritet edhe nje ushtar lirie, ju prap mos qani por me te madhe kendoni
Dhe mos thoni u vra ushtari me emrin Avdi
Por thoni se ra per Kosove e shqiperi.

……Ah, ete them per kta trima e heronje te lavdise
po, ….po nje gje e di, s
e kurrrrr nuk vdesin trimat e lirise.
Ata vetem sa bien,
gjakun ta njomin me te shijshmin ATDHE
Ata vetem sa bien per tju be ATDHEUT DHE.
Ata vetem bien per te mbi lulkuqet n’Kosove e ne edo ane
Bien per t’na treguar se LIRIA e Kosoves quhet NANe.

Per bijte e maleve, ushtaret dhe deshmoret e lirise KOSOVe kendo,
Kudo qe i ke e kado qe shtrihet e gjithe shqiptaria
E kur zeri juaj larte te jehoj, s’ka e’na ban moti as stuhia

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:15


BIRI I GJILANIT

Puthe djemt te fundit here
Nane e Babe t’a dhane bekimin
Dole bjeshkes ne pranvere
Andrra jote ish’ elirimi

Ishe trim me palce Kosove!
Per Liri jeten e fale!
Ti kufinin e bashkove
Komandanti ne Koshare!

Mbete Agim Ramadani
Ne Koshare si Bajrak!
Djali i Zhegres nga Gjilani
Epopene shkrove me gjak!

Ti je Bir i Poezise
Je ne vargjet e edo kange!
Luftetari i Lirise!
Trim i Fjales Atdhetare!

Ti je AGIM SHQIPTARIJA!
edo pranvere je midis nesh.
Ti jeton tek Ardhmerija
Agon dita – na buzeqesh!

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:15


Me eshte mbushur kjo zemer plot dhimbje e malle
S’dua ta shoh te vuajtur popullin tim shqiptare,
Ndaj e kam guximin e kurre s’do te pushoj
Kosove lirine tende shume e deshiroj.

Me percollen Gjyshi e Babai, lot’ s’u pash ne sy
Ishin krenare qe dot’ luftoj per te shtrenjten liri,
hoqa oren e dores, kujtim te dashures ia dhash
pas shtate muaj martese qe ishim bashk.

Neper koke me sillen verdalle
Vuajtjet e popullit tim shqiptare,
Qe tani nga keto lartesi
Shoh se Kosova dot’ gezoi liri.

Ah.. po flisja me veten e sikur po rritem ne kete dite
A ka me gezim se t’i dal shkaut ne pritee
E ta nxjerr hakun shekullor qe na shkelen si popull
Vete te jeme zot ne Kosoves voter.

Ishin keto deshira te deshmorit tone te madh
Musli Imeri me krenari i kan thane,
Sot e kujton Zajqeci e Dardana me krenari
E kujton gjithe Kosova heroizmin e tij.

Musli Imeri o hero, o trim i rralle
Per edo qast te kujtojme me malle,
Lulekuqet e Prillit me aromen e pare
I ke ne gjithkund dhe ne lapidar.


Kosova sot eshte me e lire, frymon ma me gjalleri
Lagjeja „Bullaj“ kundermon arome lulesh plot freski,
Mareci ishte e mbetet fole shqipesh e fushe nderi
Aty ra deshmor per t’mos vdeke kurre Musli Imeri.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:16


Poezi te Agim Ramadanit

A mjafton pritja

A mjafton
Te presim vetem
E te shikojme
Duke larguar perden
Per te pare si na vjen liria

Qente lehin ne diell

Vdekja pergjon ne korridor
Para murit te djersitur
Korbi numronte pikat e gjakut
Era thyente trandofile
Nje nene ia fshin lotet
Korridorit te zi njeriu i blerte
E qente lehin ne diell

Dieka e nehmur para bjeshkeve

Le te shkrihet terri kur marshojme drejte majes
Duke hapur shtigje ne bjeshke e ne shpirt
Pranvera e djegur zgjohet ne vargun e Nentorit te trete
Me plumb filluam nokturno te shkruajme
Per gjymtyret e mbetura ne fushebeteja me ujin e ashtit tone
Per kohen e Skenderbeut e shuajme etjen
Trimeria ne kulnin e endrrave hena u flakron
Lartesia e mendimit tejkalon bresherit e plumbave
Kokrrat e medyshjes kahere u bluan
Ndermjete shtepive te kallura te Dugagjinit fusha te minuara
Ne kurriz femije brrylat e kohes thyhen
Dridhet gezhoja e lebyrur e mendimit
Para bjeshkeve te bekuara dieka e nemur po fshihej.

Kur te kthehem


Kur te kthehem
Asgje nuk do te jete
Sie ishte me pare
Kur te kthehem
Sa do te jem i vetes
Nuk e di
Qente e lagjes
Ne mua do versulen
S’ do te me njohe askushe
Njerez tjere do te jene
Njerez te gjakut tim
Kur te kthehem
Edhe Une do te jem ndoshta
Nje jete tjeter.

Ftese per ekspozite


Une i roberuari
Ju ftoj
Ne ekspoziten time
Te pavarur!

Zhgenjimi

Askund nuk isha
Po kthehem
Me buzeqeshje te humbur
Binarve te largimit
Andej nga te kerkova
Nuk ishe
Ne stacionin e fundit
Te zhgenjimit
Zbres

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:16


Bashkouni Shqiptar.

bashkohuni vellezer e motra shqiptare
te gjithe para flamurit japim betimin
t'gjithe ne rruge te Bashkimit Kombetar
Komandant Roki leshon kushtrimin.


Te gjithe te bashkuar , ne Iliride t'shkojme
sllavo-maqedoneve kufirin t'ua tregojme,
me flamur perpara,armet drejt armikut
ta bashkojme rrenjen, degen edhe lisin.


Amanet nga deshmoret e kemi
perhere te bashkuar ne te jemi
amanet i deshmorit trimit ton te madh
Rrahim Beqiri, legjenda jone e rralle.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:16


Rrahim Beqiri-ROKI

pushken ngjeshur
armikun qellojeni,
qellojeni vetem ne balle
per atdhe te vdesim
e Bashkim Kombtar.

pushken drejt armikut
qellojeni vetem ne balle
ne jemi t'pavdekshem
per flamurin shqiptar.

armiqet tane
s'njohin dialog,
serb, maqedon...
i njejti berllog.

une shkoj drejt altarit
me te vetmin malle
s'derdh lote i juaji "Roki"
se deshmoret jane te gjall

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:16


ISe KASTRATI SHKeMB RRUFEJEMu kur Drini dul’ nga shtrati
Dul’ burr’urti iu ngjit bjeshkes
Syrin gace o Ise Kastrati
Sjell pranveren midis vjeshtes.

Bashke me djemt’ e elirimtares
Msyn’ perpara s’e ndal’ vrapin
I hap’ rrugen liribardhes
Nga Hogoshti, n’gryke te Llapit.

Lufte e burgje plot nje shekull
Nj’ajo kulle s’u perkul kurre,
edhe xhaxhai Muharremi
N’log beteje ra si burre.

Naten – diten sy-pafjetur
Rri Isa-i e plas dhe mordjen
Zemra tij shkrine plumb e hekur
S’e njeh friken , s’e njeh lodhjen.

Sa papritur ngryset dita
Rrezja fshihet pas nje reje,
Pabesisht e godet prita
Isa bahet flake rrufeje.

I hap rrugen horizontit
Qe perpara t’rendin bashke,
Dhe Krejona e Festoni,
Lavdi brenda-lavdi jashte.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:17


shkruar nga Ramadan S. Latifaj

Kur te mendoni se kam rene e jam flijuar
Nga varri do te ngritem pa u tretur, pa u friguar,
Kam mall nje here me te pa oj e imja nane
Mos derdh lote, jam gjalle nuk jam vrare.

A e di ti nane se kemi nje amanet une me luftetaret e mije
per te cilin eshte hak me vdek e ju te shijoni Lirine,
a e di ti nane se tokat tona ne roberi jane
ashtu nuk mundem me kurr me i lane.


A te kujtohet nane, kur une isha femije
kur me thoshe se nuk jetohet dot pa liri,
po une per ate liri me ambleme te UeK-s nane po luftoj
e mos mendo se kalon nje qast qe une ty s'te kujtoj.


A e di nane, se s'ka ber shkina shka
mua qe del aq leht apo kot me me vra,
prandaj te premtoj edhe njehere oj loqka nane
se kurr si bie ndermend shkaut te sundon ma neKosove e Dardane.


M'i bezdisen thneglat e plaget kendej pari
Burrerisht ndryja lotet prej zemervrari.
sedua pas shokeve te rene shpinden me e kthye,
Hordhite eetnike neShumadi tevdekur pa i shpie.

Me lindi kjo toke e kjo nane e munduar
Ne djepin e saj me nina-nana me perkundi,
Me klithmat e dhimbjes mekuar,
ah.....vajet e nenave , kenge gjumi.
Hodha une hapat e pare qe tei sjell liri
Mbi fytyren e saj perplot me krenari.
Mesova te flas edhe pa fjale une
Per hallet qe s'paskan te sosur kurre.


Me rriti kjo toke e lashte me rriti nena Shukrije mua
Me shume endrra dhe perplot shpresa ne gji,
Sot zemra tek ti oh nene plot mall me eshte mbulua,
Oh ngrohtesia jetes sime me ishe perhere Ti.
Ndaj...... kujt tei shkruaj une, kend ta pyes valle..eee
Busti yt or vella mungon ne Kosove, mungon edhe ne Dardane!!!!
Sikur i ngrohur me folie ruhet ne nje emuzee diku ne Dardane
Deri sa te gjinden dy metra per ty Besniku jone i madh.

Dikujt syte iu kan eorrue, dikush nuk sheh e as nuk ndegjon dot
Pushka e jote, heroizmi i pashoq,
Krenaria ime qe te them se jam nga Dardana edhe une
Krenohem Besnik Maroca me ty edhe me shume.

Ndaj per ty o vella dhe per shoket e tu deshmore
Lavdi kudo , lavdi ka sot edhe ne Kosove,
Jemi me te lire se kurre me pare
E ju...u flijuat per teu shendrru eKamanica neDardanee
eKosove e metohie te jete perhere Kosove
Pe te pasur flamur, liri e kufi shteteror.


Te shkruaj per deshmore, jam me teper se krenar
Te kendoj per deshmoret eendjenje e veeante valle,
Por tani kur librat me histori i shfletoj une,
Per deshmoret e lirise mben te mos pushoj se vepruari kurr.
Ne duar kam nje liber, nga nje shkrimtare i prire
Ne kaptine shenoneMareci i shpreses se miree
Komplimente Zotriut Rushit Ramabaja me respekt
Qe shkroi per sejcilin deshmore vee e vee.

Besnikun si shume djem te shqiptarise
Krismat e gjejne ne toke te Gjermanise
Me vrap u kthye ne Kosoven e tij
Qe Shqiponjet teflutorojne te lira ne ajri.

Qe nga beteja per Besnikun e para ne Vjeshte te vitit 98-te
Rrefen Florim Ramabaja per nje perleshje ne Tugjec,
Aty deshmoj Besniku se eevizion ka Deshmori i lirise
Pa iu trembur syri i ndiqte bishat qetnike te serbosllavise.

Nder beteja si luan, Besniku me kenge dhe te shtena zjarre
Luftonte armikun breg ne breg e iu hapte varre,
Me nje deshire per te III-ten here ne shtepi ka shkuar
Deshire e nenes dhe babait ta shohin edhe te uniformuar.

Rrefejne babai, nena dhe motra
se ate dite ishte gezuar qielli e toka,
Plot tri nete ne shtepi kenga e hareja seka pushuar
Ishte i fundit takimi , krenare sot per ta kujtuar.

Me kujtohen fjalet na thot nena Shukrije me plot krenari
Se Besnikun tim e rrita qe Kosova sot te kete liri,
E babaVeliu thot se seeshte ber shume kurre per atdhe e vatan
Amanet edhe te paret Rama , Zeqiri e Xhafer Maroca e lan.
Ne betejen e fundit me 21 prill e99 pikerisht ne mesnate
Besnik Maroca qante rrethimin e acarit te ftoht e te thate
Theret shoket, Musli, Ibrahim e Bahtir me zerin deri ne ajri
Por ATA kishin kishin rene deshmore qe Kosova te kete liri.

I zmadhoj syte Besnik Maroca , shtrengoj bombat ne duar
Ne dore automatikun dhe ne beteje eshte drejtuar
Bashk me krismat kengen kurr se ndali
e Oj Shqipri mos thuj marovee sa mire i shkonte edhe zani.

Nese ju bisha barbare, o derra o shki
Jeni dehur me raki rrushi, seka lufte me gra e femije
Shkoni ne shumadi dhe tregone eeju ka ndodhe me ne
Se jemi zote e sedurojme hordhi endacake mbi kete dhe.

Ju ende jetoni me mitet tuaja te ndyta qe i keni
La per toke shume armiqe, u tregoj se vetem shqiptare jemi
Vdesim per kete toke qe Dardani i themi plot krenari
Kjo ishte fjala e fundit para renies se tij.

Te pershkruash vepren tende heroike o vella Besnik
Eshte me shume se ndere por nuk mjaftojne fjalet kurrrrre
Ballin hapur nder te paret me edo armik
Je i gjalle ne edo shqipe me flamur.

LAVDI DESHMOREVE TE KOMBIT

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:17


SOFRA E DRENICES

E ka shtru Drenica sofren
e fjales e te bukes
ne Kulle te Shaban Jashari
si ne Kulle te Osa Kukes.

E ka shtru Drenica sofren
Sofren e Trimnise
ne kulle te Adem Jashari
rrin vete Bca Ise

I kam sjelle keto dy alltia
per trimat e sodit
ne Kulle te Hamez Jashari
sikur ne Kulle te barotit.

Ne Kulle te Jasharajve
flet Hasan Prishtina
sod Prekazi e dridhe shkinin
si dikur Vranina.

Kush lufton ne ate Kulle Guri
paska bvet Europa
eshte Drenica e Adem Jasharit
me Azema e Shota.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:18


PSE E KIE EMNIN TROPOJE

Pse e kie emnin Tropoje
a s'me thu moj a s'me thu,
prej Gjakove me dale ne Shkoder
Trup me i ra me shpejt me shku.

Pse e kam emnin Tropoje
njehere moti me pat thene nana,
kur Shqipnise i vyejn truproje
djemt e mi ia baj nishana.

Trup i bie kur therret Atedheu
s'muj me prite , as s'dij me bvete
ne kater anet ku shqipja flitet
ku t'me lypesh , mu ke me me gjete.

Pra Tropoje m'a gezofsh kete emer
si ne gezime -sikur ne dite te veshtira
fale me shendet ke nga Drenica
motra e jote me e mira.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:18


kjo poezi i kushtohet SAMI BOGIQIT njerit prej ushtareve te UCK qe ra ne Gryke te Llapushnikut)


Te prita me rrezet e para
te Diellit,
ne kete agim,
kur vesa dhe loti
lajn gjakun,
kur motra
lidhe plage
e nena ndeze oxhakun.
Te prita
te dera e kulles
qe Ti gjithemon
i hapenje mikut
nuk e dija
a je ne Berishe,
te Guri i Gradines
apo ne Gryke te Llapushnikut.
Ti s'erdhe,
shkove pa zhurme
mbete edhe pa nishana,
Ti ishe i veprave
jo i fjaleve hava,
lum qe te rriti nena.
Te prita me lulet e para
te praneveres,
qe femijte po i thurin
kurore,
Ti nuk po vije me i marr,
po t'i sjellim ne,
ti tani je
DESHMOR.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:18


Ne djep n'a perkundi Shqipja
per nje Shqiperi
kenget qe mbi koke n'a i kendonte
ishin plote trimeri.

N'a mbuloj me krahet e saje
te n'a ruaj e te n'a rrite
n'a dha zemer e beri trima
t'i dalim zot ne kete dite.

Sot ushtare po e percjell Lokja
po me fale per kete Toke
udhe e mbare e hallall gjirin,
shko behu me shoke.

Te mbare paqi e mire mbeteshi
te gjitha ju moj loke,
gjiri i juaj qe n'a rriti
Dielle ju befte kesaj Toke.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:19


Drenica Heroike

Drenice je me xhamadan
thurrur me plumba, me gajtan
xhamadan te kuq me gjak
nje flamur ne cdo oxhak

Nje flamur per trimen Shote
tjetri afer i Azem Galices
edhe nje per Adem Jasharin
dere me dere ne kulla t'Drenices

Nje flamur per motren Xheve
tjetri afer per Fehmiun
per Kosove jeten flijuan
lirine Atdheut i dhuruan.

Oj Drenice kshtjelle me burra
Gjaku yt po shkon si gurra
Shkon si gurra e behet guri
gjaku juaj shkon tek flamuri.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********


Foto


Postime: 29857
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-12-2009 nė 07:19


AZEM GALICES


Me nje maliher mbi supe
e nje kobure ne brez
bridhete fshatrave te Drenices
neper kuvende krajlash
e gazeta te Europes
emri i Azem Galices.

Sa hije te kishte
ne krah gjerdani
sa nder te bente fisi
sa hije te kish
i kuq mitani
edhe me hije i bardhe plisi.

Sapare per koken tende u dhan
sa pushket ne gjokes t'u drejtun
sa nenat djal te than
sa buken per Ty e gatun.

Sa fjalet per Ty fliten
sa trimat ne Ty betohen
sa lulet mbi varrin tende sillen
sa kenget per Ty kendohen.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
 Faqet:  1    3  4

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11